Serwis Łączność Bydgoska nie jest powiązana z żadną grupą. Projekt ŁB w zamyśle ma na celu skupienie zarówno witryn jak i grup związanych z szeroko pojętą łącznością oraz przybliżenie problematyki łączności oraz zadań i celu w przypadku sytuacji kryzysowych.

Obecnie szeroki i nielimitowany dostęp do łączności jaką stanowią operatorzy GSM (stacje BTS), a także dostawcy usług internetowych (stacjonarnych, mobilnych czy nawet satelitarnych) dają społeczeństwu poczucie bezpieczeństwa komunikacyjnego oraz informacyjnego. Przyćmiewa to niestety problem łączności w sytuacji kryzysowej, gdy w ciągu kilku czy kilkunastu sekund utracimy możliwość komunikowania się przez telefon czy sieć internet.

Awarie łączności

Awaryjność wszelkiego rodzaju usług począwszy od telefonii poprzez internet czy usługi komunikacyjne, bądź nawet finansowe bardzo dobrze obrazuje serwis downdetector – dostępny pod adresem https://downdetector.pl/

Codziennie wielu operatorów i dostawców zmaga się z problemami technicznymi, na szczęście szybko udaje się przywrócić usługi. Nie mniej zdarzają się sytuacje, które mogą sparaliżować komunikację, tak jak przypadek pożaru Mostu Łazienkowskiego w Warszawie (artykuł RMF24 – https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pozar-mostu-lazienkowskiego-splonely-kable-dostarczajace-int,nId,1672405#crp_state=1)

A co gdyby awaria była spowodowana sytuacją kryzysową, tak jak miało miejsce w 1997 roku, gdy powódź spowodowała ogromne trudności w komunikowaniu się w szczególności z terenów odciętych, zalanych? Na temat pomocy w przesyłaniu informacji przez radioamatorów umieszczony zostanie oddzielny wpis.